19 Ocak 2013 Cumartesi

Darker Than Black: Kuro No Keiyakusha Gaiden (2010)Birinci sezon sonunda EPR ekibini kuran Amber geleceği görerek ölmeden evvel Mitaki belgeleri adında, bir dizi gelecek anılarından oluşan belgeleri bırakır. İzanami'nin Yin'in evrimleşen bedeninde uyanması ile Mitaki belgelerinde yazan kehanetin gerçekleşmesinden korkan 3. takımın elemanları Yin'in bedenini hapsederek olayların önüne geçmeye çalışıyorlardır.

4 bölümlük ovadan anlaşıldığı üzere Hei hernekadar içinde İzanami uyanan Yin'i kurtarmaya çalışsada 2.sezonda son aşkı Yin'i kaybettiğine inanmış ve dünya hayatı hakkındaki umutlarını yitirmiştir. Birzamanlar ölüm meleği olarak nam salan Hei'nin artık yıldızı parlamıyordur. Yani yüklenici olarak kullanabildiği güçlerinden eser kalmamıştır.

Tokyo'daki patlama sonrası küçük bir karakola sevkedilen Kirihara, Hei'nin ve yüklenicilerin başına gelenleri nekadar takip etmeye çalışsada bulunduğu pozisyonla elinden birşey gelmemektedir. Ve birgün 3. takımdan gelen teklifi kabul ederek onlar adına çalışmaya başlar.

Birinci sezonda yüklenici kukla gibi kavramlarda haberi olmayan halkın 2. sezonda yüklenici ve kuklalar hakkında bilgi sahibi olması  nedeniyle halkın arasında yaşayan yükleniciler ilk aktivitelerinde ordu benzeri kurumlarca ailelerinden alınmakta ve kalanlara hafıza silme işlemi uygulanmaktadır.

2. Sezon boyunca Mitaki belgelerinin gizemi üzerinden gidilmiş olsada asıl olay hafıza silmeyi icat eden profesör ve onun yüklenici çocuğu ile alakalı gelişen hadiselerdir. 2. Sezonun kurgusu bu konuların kusursuz iç içe geçmesi ile devam ediyor.

1. sezon ve 2. sezon arası en belirgin fark ise 1. sezondaki tamamen pastel ve melankolik Dtb 2. sezonda yer yer absürt ve komik sahnelerle geçişler verilmiş yer yer poker face'ler görebileceğiniz bir Dtb. Açıkcası ben durumdan hoşlanmadım. Çünkü Dtb konu itibariyle gülünecek bir yapım olmadı. Belki mutlu sonla vicdanımızı rahatlatmak uygun olurdu ama yine melankoliden romantizme geçiş yapılabilirdi.

Spoiler'a girebilir diyerek bundan sonrasında izlemeyenleri uyarmak istiyorum.

1. sezonda aksiyon dozu yüksekti. Nasıl yaşarsa yaşasın mutlu olmak için çabalayan bir Hei vardı. İkinci sezona direk başlamış olanlar Hei'yi bu hale getiren sebebi ovaları izledikten sonra anlasada ovalar bile iki sezon arasında olayların tam olarak açıklamasını yapmıyor. Yani tam olarak kronolojik bir sıralama yapılmadığından atlanılan zamanlara ait hep bir gizem söz konusu.

Diğer bir husus ise 3. sezonun varlığı konusu. Anime öyle bir bitiyorki devamı gelecekmi gelmeyecekmi ne isteyeceğinizi unutuyorsunuz. Çünkü 3. sezon sonunda Yin'e benzeyen bir erkek çocuğu son sahnede uyanıyor. Ve bu uyanış dünya için yeni bir zaman dilimimi oluşturacak anlamıyorsunuz. Hali hazırda hala mangası devam eden bir yapım olduğu için nekadar umutla bekleyeni olsada 3. sezona pek umutlu bakılmıyor.

Bu kısımdan sonrada hayal gücümüz ve varsayımlarımızla başbaşa kalıyoruz. Keşke gerçekten soru işaretlerimiz giderilmiş olsaydı..

4 yorum:

 1. 30larındaki bir adamın 11 yaşındaki bir çocuğa hallenmesi var hafiften ve bu ikisini OTP yapıp destekleyenler var yahu! Yani Yin en azından genç kız falandı da da yaş iyice düşüyor. Hadi onu bırak, DTB ne hallere düşmüş 2. sezonda. İlk birkaç bölümü fena değil gibiydi ama sonra düşüşe geçti sanki. Dediğin gibi saçma sapan bir sonla bitirip yeni sezonun söylentisinin bile olmaması ayrı bir hayal kırıklığı. Mangasında da bir şey yok çevrilmedi herhalde.

  Ne içimde kalmış bu şikayetler, nefret kustum resmen:D 1. sezonla zirvede bıraksalardı iyiydi...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben ona çok dikkat etmemişim dememkki çocuu pata küte dövüyor diye :)İlk bölümlerde bi sebebi olmalı falan diye bir arayışa girip beklediğimizden sonra baya bi hayal kırıklığımı yaşadık acaba.. Ama dediğin gibi 1. sezonda zirvede bıraksalardı benim kutsal animelerimden olacaktı :(

   Sil
 2. bende 2. sezonu izlememiştim yorumlarınızı görünce izlemekten da vazgeçtim, ilk sezonu kidz tv'den (animez) izlemiştim, 2.sini izleyemeden yayından kaldırılmış. 3. sezonu da müjdelemişsiniz aradan bunda yıl geçmiş bence de gelmez. benim favori karakterim garip ama yin'di. oyuncak olması, sulardan olan biteni görmesi falan önce çok orjinal bir karakterdi. mimikleri falan yoktu oldukça donuk ve sıkıcı bir karakterdi özünde ama ayrı bir havası vardı kesinlikle :D

  YanıtlaSil
 3. Animez'de görünce mutlu olmuştum. Lakin mundar ettiler malesefki animesini :(

  YanıtlaSil