17 Kasım 2012 Cumartesi

Liar GameLiar Game;Shinobu Kaitani'nin 2005 yılında yayınlanan Liar Game isimli mangasından uyarlanmış 2007 Fuji  Tv yapımı. Baştan anlaşalım çetrefilli hesapları, saflıkla-kötülüğün mücadelesini sevmiyorsanız bu yazıyı okuyarak vakit kaybetmeyin. Zira Liar Game tam anlamıyla kafanızı yoran, sizi olayları sorgulamada başka bir bakış açısına sürükleyen bir yapım.


Dizide hafif bir Testere gerilimi söz konusu zira Lioner yani video ile oyunu anlatan ve oyunu yöneten şahıs Jigsaw'ın vidolardaki maskesi gibi bir maske takıyor :) Ost'dede yer yer Requiem For A Dream'in Tema Şarkısı kullanılmış. Yer yer o filmde yaşadığım hayat çok boş lan hissine kapıldım duydukça. Ost diziye cuk oturan bir çalışma olmuş.Spoiler'a kaçmadan dizi hakkında konuşmak zor. Ama basitçe özetlemek gerekirse;


Kanzaki Nao hastanedeki kanser hastası babası ile ilgilenen (sanırım öğrenci birinci sezon boyunca oyun dışında özel hayatından bahsedilmedi) bazı kaynaklara göre öğrenci, ama tam anlamıyla saflık iyi niyet abidesi bir genç kızdır. Dünya üzerinde salt kötü insanların olduğuna inanmamaktadır bu bakımdan ne olursa olsun iyilik yapalım mottosu ile yaşamaktadır.

Birgün evine kocaman kutu ve üzerinde bir zarf bırakılmıştır ve saflık abidemiz kutuyu açar açmaz gördüğü 100 milyon yen ile şaşakalmıştır. Zarfı açtığında önce kutuyu açar sonra zarf ve videoyu açar. Videoda oyunu anlatan Lioneri dinlerken anlarki kutuyu açmak oyuna kabul etmek demektir.

Liar Game yani Yalan Oyunu'na zoraki katılan Nao polisede gitse çare bulamaz ve oyuna katılmak zorunda kalır. Kurallar az ve basittir. Yalan Oyunundaki kural 100 bin yen i korumaktır. Eğer 100 bin yeni korur ve oyun sonunda iade ederseniz oyundan kurtulabilirsiniz. Size eşlenen rakibinizden parayı çalarak 100 bin yen borcunuzu ödeyip çaldığınız parayı hazinenize ekleyebilirsinizde.

Nao Yalan Oyununda sevdiği öğretmeni ile eşleşir ve parayı koruma sözüyle kolayca kandığı öğretmeni tarafından dolandırılır. Nao'nun bu oyundan çıkması için dolandırma konularında tecrübeli olan birini bulması gerekir. Ve bu motto ile Shinchi Akiyama'yı bulur.

Tabi olanlar benim anlattığım kadar basit değil. Mesela oyuna NAo'nun girmesi, Akiyama'nın girmesi ve kenar gibi görünen tüm rollerin belirli bi işlevi var. Oyunun kurucuları bu dünyada herşeyi gördüğünü geçirdiğini sanan Japonyanın tabiri caizse taşaklı adamları. Diziyi izlerken en salak karakter sanılan Nao'nun oyunun kurduğu ütopik dünyaya dair anektodları diziye farklı bir bakış kazandırıyor. Dizi boyunca şaşıracağınız tonla sahne olduğuna eminim. Ama benim gibi çocukluğunu polisiye dizilere romanlara gömmüş biriyseniz tahmin etmeniz zor değil.

Yinede %100 beğeni garantisi sunuyorum size. En azından Akiyama'ya can veren Shota Matsuda'nın oyunculuğu için izlemelisiniz.

Biraz karakterlere geçersek;
Kanzaki Nao

J-Drama severlerin yakından tanıdığı Erika Toda can vermiş bu karaktere. Bazı dostlarımız izlerken çileden çıkmışlar bu kızın saflığı hususunda. Ama Yeniden Dirilik oyunu sonunda aslında aptal olmadığını gerçekten iyi olduğunu kanıtlıyor. Kanzaki Nao nekadar göstermesede dizinin kilit ismi. NAo'yu oyuna sokmak için sürekli çaba sarfediliyor çünkü Nao Kötülük Hakkındaki ütopyaları yıkan İyilik Hakkındaki Ütopyalara umut veren bir insan olarak dizide bulunuyor. Belki 2. sezonu izlemeden büyük konuşuyo olabilirim. Dizide Akiyamasız olmaz desekte yer yer Akiyama'nın eksiklerini kapatan ana karakter olarak karşımızda hep Nao duruyor. Erika Toda'ya söz yok. Oyunculuğunu seviyorum..Shinchi Akiyama

Her dramada bulunan hayatın kötülüğe sürüklediği deha tip Akiyama. Hemen gençlik travmalarına şahir oluyoruz ikinci bölümden ama bu adam bu dehayı nasıl geliştirmiş umarım 2. sezonda buna eğilirler. Akiyama Psikoloji bölümü okurken hastalanan annesi hastaneden ve evden çalışacağı bir iş anlaşması imzalıyor. Lakin bu anlaşma kendisini çok büyük bir borç batağına sokuyor. Hasta halini göz önünde bulundurarak borçlardan oğlunu kurtarmak ve ona sigortadan bir miras bırakmak için intihar ederek ölüyor. Akiyama annesinin ölümünün perde arkasındaki MLM organizasyonunu dolandırarak batırıyor ve hapse giriyor. Hapisten çıktığı ilk gün ise Kanzaki Nao öğretmenin ondan çaldığı para için Akiyama'dan yardım istiyor. Başrol Nao'mu Akiyama'mı birinci sezonda durum biraz karışık. MAtsuda'yı en son ''Barayi No Hanayama'' da izlemiştim. Ordada böyle dolandırma gibi olayları vardı :) Dizi boyunca mimiklerine, halden hale geçişine hayran kaldım. Akiyama karakterinin kazandığına emin olduğu durumda bile sevinmeyişi, sürekli gözlem içinde olması ve insan psikolojisini her durumda çözebilmesi ve Matsuda'nın tüm bedeni ile buna hakkını vermesi beni diziye bağlayan durumlardan biriydi.Fukunava Yuji

Bu amca dizinin sinir otu. Japon dramalarında olmaz olmaz olan giyimi kuşamı hareketleri ile hayata dair tüm hıncınızı almak adına pataklamak isteyeceğiniz adam. Tam bir moda faciası, insanlığın en kötü özelliklerini barındıran kötü bir karma. Birinci sezon finaline kadar yapmadığı kötülük çevirmediği dolap kalmadı. Birinci sezon boyunca Nao'ya iyiliğin nekadar kötü olduğunu anlatmak için elinden geleni yaptı. Kaçakçılık oyununda diğer oyunlarda aşağılayıp durduğu adama yalaklandığı sahne efsaneydi. Şaka bir yana kötü karakterlere can vermek kolay değildir. Bu yüzden Suzuki Kosuke beye burdan hörmetlerimi sunuyorum.Yokoya

Bu adam çat diye dizinin finalini yapan oyunda çıkarak birçok tahminimizi sarstı. Oyunun varoluş sebebine dair tahminlerinize yön verecek karakterlerden biri kendisi. Hafiften bi Cüneyt Arkına benzemesi var sanırım köşeli çene idolü olarak. Amca baştan aşağı beyaz kelebek modülünde adininde adisi bayağınında bayağısı birisi. Nao'ya dünyada salt kötü insanların olduğunun kanıtı olduğunu anlatmaya çalışıyor oyun boyunca. Sonunda salt iyilikle baş başa kalıyor. Yokoya ile Akiyama'nın kapışması tam bir sinir harbi gibiydi. Fazla söze ne hacet izleyin diyorum :)
Kronolojik bir sıralama yaparsak

Liar Game mangası 2005 'de yayınlanmış. Türkçesini bulamadım ben. Sonrasında Liar Game 1.Sezon var. Sonra 2.Sezon ve sonrasında Liar Game: Reborn filmi var bu film dizilerin devamı olan finali içeriyor. Bunun dışında Fukunoga ve Yokoya'nın kapışmasından oluşan bir film ve Alice adındaki küçük bir kızın bulunduğu diğer bir film var.

İndirdim ve izledikçe yazacağım umarım.
Burdan sonrası Spoiler içeriyor. O yüzden izlemeyenler lütfen okumasın ^^


Liar Game 1. Sezonu genel olarak 3 oyundan oluşuyor.Genel olarak diyorum çünkü 2. oyun sonunda Nao oyun dışı kaldığından onu oyuna almak için özel olarak bir kurtarma bölümü oluşturuyorlar. 1. Oyun Yalan Oyunu. Yazıdada bahsettim, amaç paranı korumak, parayı koruyup iade edebilirsen oyundan çıkarsın çalarsan parasını çaldığın kişi borçlanır sen borcundan kalanı ödül olarak alırsın. Nao öğretmeni ile anlaşmaya çalışırken öğretmenin para hırsına yenilip parayı kaptırıyor. İlk oyunda Akiyama'nın katılmasından sonraki herşeyi tahmin ettim. Zarftaki saati değiştirme en ilk aklıma gelmişti biraz düşününce tahsildarı değiştirmeyide çözdüm. Liar Game 'in en güzel yanı az kural ile dolandırıcılığa çok mahal vermesi. Birinci oyun sonunda ikiye dahil olmalarının nasıl olacağını zaten tahmin etmiştim tahminim çıktıda :)
İkinci oyun ''Azınlık Kanunu'' açıkcası azınlık kanunu duyduğumda videoyu durdurup biraz düşündüm. Akiyama'nın psikolojiden anlamasının yanı sıra olasılık hesabı devreye girecekti. Nitekim öyle oldu. Lakin ikinci oyunda NAo'nun oyun dışı kalması ve Akiyama'nın 3. oyuna girme isteği nedeniyle ''Yeniden Yapılandırma'' bölümü açıldı. Yeniden yapılandırmadada kural basitti. 8 kişiden sadece biri oyun dışı kalacaktı. Oyun başında Fukunaga sinir otu olarak dışarda kalacak gibi görünsede oyunun gidişatını çok basit bir hamleyle değiştirdi. Yeniden yapılandırmada Nao Liar Game'in emelini çözdü. Çünkü aslında bütün oyunlarda insanlar el birliği yapsalardı kimse zarara uğramaz teşkilatta borçalanan olmadığından kazanamazdı. Ama birilerinin para hırsı yüzünden diğerlerinin borçlanması teşkilata para getiriyordu. NAo burda oyun amacının para kazanmak olmadığını anladı. Çünkü Kasa Kazanır mantelitesindeki olasılık hesabına burda yer yoktu. Kural azdı. Ve tüm oyunlarda oyuncuların iyi niyetli birliği yeterli olacaktı. İkinci oyun sonunda Nao'nun Bay Etou'yu kurtaracağını anlamıştım. Çünkü Nao Akiyama'dan gözlemelemeyi öğrenmişti.3. Oyun beni biraz zorladı açıkcası. Dizi boyunca tahminlerim tuttu. Ama kart hadisesindeki ilk bugı tahmin etmemiştim. Akiyama'nın Yokoya'ya 3 kartı teslimindeki hinliği anladım ondan sonrasınıda çözdüm ama sadece ilk olarak kart bugını tahmin edemedim. Ben genelde tahminimin tuttuğu dizilerde eğlenmem, ama Liar Game neden benim bu ön yargımı yerle bir etti.


4 yorum:

 1. Çok güzel bir seri. Bir kere izledim ve dibine kadar gittim. O derece sarıp sarmalıyor Yalan oyunu. Bu sarmalama seninde yazdığın gibi "Akiyama karakterinin kazandığına emin olduğu durumda bile sevinmeyişi, sürekli gözlem içinde olması ve insan psikolojisini her durumda çözebilmesi ve Matsuda'nın tüm bedeni ile buna hakkını vermesi beni diziye bağlayan durumlardan biriydi." Matsuda'nın namı diğer Akiyama'nın rolü elbetteki çok yüksek. Bunu da söyleyim gidiyorum "Mantar adam Yuji oğlum senden adam olmazzz " :D güzel yazı olmuş ellerine sağlık demet ^^

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Mantar kafa yüzünden bırakanlart çok olmuştu hehe ^^ Yorumun için teşekkürler kuzum ^^

   Sil
 2. severek izledim. mangasını da şu an internetten geldiği yere kadar okudum. mükemmel sürükleyici. diziyi izlerken sezon finalinde kalbim dayanmadı bir gün bekleyip de öyle izledim diziyi. kurgu mükemmel. gerçi zaman zaman size kendinizi salak gibi hissettirecek kadar zeki karakterlerle karşılaşmak sinirinizi bozabilir ama yine de izlenmesi gereken dizilerden biri
  ve okuyabiliyorsanız ek oyunları da içeren mangasını okuyun derim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yorumun için teşekkürler Selin.. Mangayı takip etmek istiyorum ama vakit bulamadım bi türlü, 5 bölüm okudum ama devam etmek istiyorum^^ Ek oyunlar olduğunu bilmiyordum daha şevkkle okuyacağm ^^

   Sil