19 Eylül 2012 Çarşamba

Gangnam Stili Dikkatle İnceleniyor: Güney Kore'nin Video Sansasyonundaki Rahatsız Edici Mesaj
Akılda kalıcı dansı ve Seul'ün en zengin muhitinden komik görüntülerinin altında Güney Kore toplumunun zenginlik, sınıf ve değerleriyle ilgili nükteli bir mesaj yatıyor olabilir.Park Jaesang Güney Kore'nin gençlik takıntılı, fazlasıyla kar amacı güden, oldukça anlamsız pop müziği için alışılmadık bir örnek. Psy (psikopatın kısaltması) adıyla sahneye çıkan Park, diğerlerine oranla 34'lük bir antika, marihuana ve zorunlu askerlik hizmetinden kaçtığı için tutuklanan ve özellikle de iyi görünüşlü olmayan biri. İlk albümü 'uygunsuz içerik' nedeniyle cezaya çarptırılmış, ikincisi ise yasaklanmış. Park, Güney Kore'nin tek elde birleştirilmiş medyasının, çeşitli TV ve oyun programlarına katılan yıldızlarından talep ettikleri bakımından oldukça popüler, ancak parodileriyle, acayip kıyafetleriyle ve güldürücü konserleriyle ün yapmış bir sanatçı, bir soytarı olarak. Yine de, toplumun en sert sosyal eleştirmenleri olan aptalların ve soytarıların uzun bir geçmişi var, ve Park da onlardan biri olabilir.


Ve şimdi Park K-pop eğlence-endüstri karışımının ve süperstarlarının daha önce bir çok kez başarısızlığa uğradığı yerde başarıyı yakaladı: Amerika'da. Altıncı albümünün açılış parçası olan 'Gangnam Style' yayınlandığı tarih olan Temmuz ortalarından beri 49 milyon hite ulaştı, ama virüs salgını sadece bir başlangıçtı.Amerikalı rapçi T-Pain ''Bu videonun nekadar harika olduğunu kelimeler ifade edemez.'' yazdığında 2,400 kez retweet yapıldı. Pop yıldızları hayranlıklarını dile getirdi. Billboard ticaret kapasitesini överken, Justin Bieber'ın menajerinin ilgilendiği öne sürüldü. The Wall Street Gazetesi ''İzlenmesi gereken 5 video'' listesinde yayınladı. Pazartesi günü, L.A.'in Dodger Stadyumunda bir işçi Park'ın tribünlerde olduğunu farketti  ve heyecanlı beyzbol taraftarları eş zamanlı olarak videodaki dansı yaparken stadyumun P.A. sisteminden 'Gangnam Style' şarkısını çaldı. CNN sunucusu 'İtiraf etmeliyim ki videoyu 15 kez izledim,'' dedi. ''Tabi Amerika'daki hiç kimsenin Psy'nin ne söylediğiyle ilgili hiçbir fikri yok.''
   Gangnam'ın lüks bir Seul muhiti olduğu ve soytarıvari bir Gangnam erkeği karikatürünü oynayan Psy ile Park'ın 'Gangnam Style' videosunun Gangnam'ın kendi önemini ve gösterişli zenginliğini eleştirdiği gibi temel birkaç şeyin ötesinde ben de birşey bilmiyordum. Sadece bu bile videoyu birçok K-Pop ürününe göre pratikte daha işlevsel kılıyor. Ben de neyi gözden kaçırdığımı öğrenmek için Kore kültürünün iki sıkı gözlemcisiyle konuştum ve videonun gizli göndermelerle dolu olmasının yanı sıra, sadece şarkının bile şuanki Güney Kore toplumundaki sınıf ve zenginlik konularıyla ilgili rahatsız edici mesaj içeren bir imada bulunduğunu öğrendim. Bu mesaj Amerikan standartlarına göre son derecede yumuşak olabilir ancak Güney Kore çok farklı bir yer, ve bu küçük sosyal taşlamanın uzun süredir pamuk şekeri tarafından ihlal edilmiş pop istatistiklerinde rekorlar kırıyor olması bile oldukça büyük bir sorun.Uzun yolculuklarının kendisini güncel Kore konularında sık alıntılanan bir gözlemci yaptığı Kore-Amerikan danışmanı Adrian Hong, ''Kore'nin uzun süreli bir hiciv geçmişi yok'' diye konuştu. ''Açıkçası bana hiciv unsurunu sorduğunuzda müthiş derecede kuşkucuydum. K-Pop'la başlamaktan çok fazla bir beklentim yok, bu yüzden ilk 50 seferinde bunu duydum, sadece 'İyi, herneyse.' Ona bakmak için oturdum ve düşündüm, 'Aslında burada biraz incelik var.' ''

İnanın yada inanmayın, Hong'un videonun altındaki anlamını açıklarken ilk dikkat çektiği şey Güney Kore'nin uçuk derecedeki kredi kartı borç bedeliydi. 2010 yılında, ortalama bir ailenin kredi kartı faturası mevcut gelirinin %155'i oranındaydı ( aynı şekilde, Amerika'da yüksek faiz krizinden hemen önce bu oran % 138di ). Her bir yetişkinin neredeyse beş kredi kartı var. Güney Koreliler 1990'ların ortalarından beri veresiye yaşıyorlar, bunun bir nedeni ülkelerinin hayret verici büyümesinin borç almanın güvenli görünmesini sağlaması, diğer bir nedeni ise 1990'ların sonlarında hükümetin Asya ekonomik krizini atlatmak için özel harcamayı teşvik etmesiydi. Ülkenin zirai yoksulluktan ekonomik güç merkezine olan gerçekten şaşırtıcı büyümesiyle birlikte aşırı harcama üzerindeki vurgu, bazen peşinden gelen materyalizmin yanı sıra sıkı çalışma ve isteklilik üzerine yapılan vurguyla ülkeyi tehlikeye atmıştır.''Gangnam Güney Kore kültürünün bu yönünün bir sembolü'' diyor Hong. Bu muhit, Güney Kore'nin servetinin 84 milyar dolarıyla birlikte, en büyük markalarının bazılarının da ev sahipliğini yapıyor. Bu tüm ülkenin GDP sinin %7'si sadece 15 milkarede demek oluyor. Bariz biçimde tüketimin en çok yapıldığı yer olarak burayı Güney Kore'nin % 1 'lik kısmının ta kendisi olarak değerlendirebilirsiniz. ''Gangnam'daki muhit sadece hoş bir kasaba veya yerleşim yeri değil. Çocuklar Silikon Vadisinin kendi kendine başarıya ulaşmış milyonerleri değil. Onlar büyük çoğunlukla vakıf fonu bebekleri ve küçük prensler.'' diye açıklıyor.

   
Gangnam hayat tarzını eleştirme işini Koreli olmayan birinin gözden kaçırması kolay olabilir. Örneğin Psy bir dikişte bir fincan kahveyi içen gerçek bir adam olduğuyla böbürleniyor ve kahve içen bir kadın istediği konusunda ısrar ediyor. 'Amerika Birleşik Devletleri merkezli Koreli blogçu Jea Kim, My Dear Korea adlı sitesinde ''Bence bazılarınız kahveyi neden bu kadar dert ettiğini merak ediyor olabilirsiniz, ama onun bahsettiği bildiğiniz kahve değil,'' diye yazıyor. ''Kore'de, öğle yemeğinde 2,000 wona (yaklaşık 2 dolar) ramen yiyip sonra da 6,000 wona Starbucks'ta kahve içen kadınlarla ilgili bir şaka yapılır.''  Zorunlu ihtiyaçlarından kısarak bariz biçimde lüks şeylere -inanın yada inanmayın bunların en yaygınlarından biri de kahve- fazla para harcamaya olan eğilimleri nedeniyle onlara doenjangnyeo, ya da 'soya fasulyesi ezmesi kadınlar'  denilir. ''Kahve dükkanlarının sayısı, özellikle Gangnam'da son derece artış gösterdi,'' diyor Hong. ''Kahve dükkanları insanların sadece görünmek için gittikleri ve saçma sapan paralar harcadıkları yerler haline geldi.''


 Kim, onunla iletişime geçtiğim zaman, bu videonun ''Gangnamla ilgili olduğunu, aynı zamanda Gangnam dışındakilerin, gerçekte ne anlama geldiğini bilmeksizin, burada yaşayanlardan biri olma hayallerini sürdürmelerini de anlatan bir video olduğunu dile getirdi. Koreliler ''gerçekten orda yaşayanlardan biri olmak istiyorlardı'' ama Kim bu bakış açısı değişiyor, ve ''Gangnam Style'' insanları duygu karmaşasına çekiyor diyor.


Hong, ''Koreliler zengin görünmek için para harcamaya kendini kaptırmış, ve Gangnam bunun başını çekiyor,'' diyor. ''Bence Psy'nin işaret ettiği bir çok şey bunun ne kadar aptalca olduğu. Bütün video onun çok yetenekli biri olduğunu düşünmesiyle ama sonra sadece çocuk parkında olduğunu farketmesiyle, ya da polo oynadığını zannederken aslında atlıkarıncada olduğunu idrak etmesiyle geçiyor.''Psy Gangnam zenginliğinin bütün sembollerine sataşıyor, ama sanki Gangnam-stili servetin göründüğü kadar harika olmadığını ileri sürüyormuş gibi bunların her birinin çok daha mütevazı bir şey olduğu ortaya çıkıyor. Açılış sahnesinde Psy'nin plajda olduğunu düşünürken kumlu bir oyun parkında olduğu anlaşılıyor. Saunaya kodaman iş adamlarıyla değil gangsterlerle gidiyor, ve gecekulubünde değil orta yaşlı turistlerle dolu bir otobüste dans ediyor, diye dikkat çekiyor Kim. Hoşlandığı kişiyle metroda karşılaşıyor. Kim'e göre, Psy'nin yanında iki modelle birlikte üstlerine çöp ve kar taneleri atılıyorken otoparktan çıkıp yürümeleri, alışılagelmiş rap-videolarda starın konfetiyle kaplanmış kırmızı halıda yürümesi mecazına bir gönderme. Hong, ''Bence materyalizmin anlamsızlığına dikkat çekiyor,'' diyor.

(Eğer siz de benim gibi, asansördeki ve kırmızı spor arabayla olan bölümleri merak ediyorsanız, bunların, sadece, Güney Kore müzik videolarında çokça yaygın olan, ünlü TV kişilerinden birkaçını oynatma bahanesi olduğu anlaşılıyor.)

Bu eleştirilerin hiçbiri özellikle açık değil, ve ''Gangnam Style''ı bukadar rahatsız edici yapan şey de bu. Sosyal eleştiri popüler Kore pop müziğinde gerçekten de olmayan bir şey, diye açıklıyor Hong. ''En fazla yapacakları şey kendileriyle birazcık dalga geçmeleridir. Bu da gerçekten sınırlandırılmıştır.'' Ama Psy ''bunu oldukça etkiliyor, ve bunu öyle bir şekilde yapıyor ki belki de herkes çok farkına varmıyor.'' Park Jaesang sadece yaşı, görünüşü ve tarzıyla sıradışı değil; K-Pop'ta duyulmamış bir şekilde şarkılarını kendisi yazıyor ve videolarındaki koreografiyi kendisi düzenliyor. Dahası da var. Tesadüfen olmasa da, hem Boston Üniversitesi'ne hem de Berklee Muzik Koleji'ne gitmiş ve Kolejden mezun olmuş. Amerikan müziğinin sosyal eleştiriye olan eğilimine maruz kalması ve yurtdışında geçirdiği zamanın ülkesine karşı yeni bir bakış açısı kazandırmış olması ihtimali onun Güney Kore toplumuna olan eleştirel tepkisiyle ilgili bize bilgi verebilir.

Tabi ki bu sadece bir müzik videosu, ve aptalca bir video. Daha karmaşık birşeyle ilgili olmak zorunda mı? Hong, videonun orijinal çekimiyle ilgili olarak, ''Eğer kamera arkası görüntüleri görmemiş olsaydım, sadece kendisiyle dalga geçtiğini söylerdim'' dedi. Çoğunlukla Park'ın -yada Psy'nin diyelim - sette eğlendiğini gösteriyor, ama bir noktada çekimi durduruyor. Son derece ciddi bir şekilde ''İnsanlar o kadar boş ki çekim yaparken bile kendimi zavallı hissettim. Her bir kare o kadar boştu ki'' diyerek iç geçiriyor. Bu, müzisyenin soytarıvari tavrını bir yana bırakıp, neşeli gibi görünen bu şarkının arkasındaki karanlık hisleri açığa çıkardığı sarsıcı bir an. Ama Hong, 'boş' kelimesinin bu anlamı tam olarak yakalamadığını ekliyor : ''Bu kelime, sığ, sahte ya da boş anlamlarının bir karışımıdır,'' diye açıklıyor.Görünen o ki, Kim de, görünüşte çok keyifli bir video olmasına karşın, bununla ilgili aynı şeyleri düşünüyor. ''Sadece Gangnam'ı eleştirmiyordu, daha fazlası vardı,'' diye anlatıyor. Blogunda, videonun, Gangnam bölgesini, 'materyalistten başka bir şey olmayan ve hayaller peşinde koşan insanlarla ilgili' olarak, Güney Kore'nin zenginlik ve statü arzusunun bir sembolü olarak sergilediğini iddia ediyor. Hit bir pop videosu için oldukça sert.
''Bana kalırsa bunların hepsi aynı şeyle bağlantılı: materyalizm arayışı, işlev yerine şekil arayışı,'' diyor Hong. ''Koreliler, ülke olarak, GDP ve bir çok şeyde olağanüstü kazanımlar elde ettiler, ama bu büyüme adil olmadı. Bence gençler artık bunun farkına varıyor. Gerçek bir karşı çıkma var. ... Gençler ekonomik durumlarıyla ilgili bir çok serzenişte bulunuyor.'' Psy şarkıyı yazarken ya da videoyu çekerken özellikle bu duruma işaret etmediyse bile, bu da içinde yaşadığı Güney Kore toplumunun bir parçası. '' Bu durum, Koreliler nerede olduklarının farkındalar mı, buraya nasıl geldiler, ve devam etmek için ne yapmaları gerekir gibi devam eden bütün bu konularla ilgili.''Kim, Koreli olmayan kişiler tarafından bu kadarının kolaylıkla anlaşılamayacağını düşündüğü için blogunda yazmaya karar verdiğini söylüyor. ''Kore dışındaki insanların bunu da bir başka komik video olarak görebileceklerini düşündüm. Bu yüzden videonun ve şarkının altında yatan anlamları açıklamak istedim.'' Yine de, videonun, akılda kalıcı ritmi ve eğlendirici sahnelerinin ötesinde başka nedenlerden dolayı bu kadar popüler olması mümkün mü? Bununla birlikte, Kore pop müziği Amerika'da genellikle tutulmaz, ve bu video büyük ilgi çekti. Hong, ''Bu, Kore'nin gerçek anlamdaki ilk pop kültür transferi dedi ve ekledi: ''daha çok Amerikan tarzında.'' Belki de, bu Seul muhitinin tuhaflıklarına yapılan açık göndermeler ülke dışına çıkamamış olsa veya şarkı sözleri Koreli olmayan insanlara saçma sapan gelse bile, yine de bugünün Amerika'sında yankı yapabilecek gösteriş budalası zenginleri eleştiren birşeyler var.Hong, Kore medyasının, videonun burada gördüğü büyük ilginin özenle üstünü örttüğüne dikkat çekerek, ''Konu ne olursa olsun, Koreliler Amerika'ya ilk müzik ihracatını yapmaktan gurur duyuyorlar.'' dedi. ''Koreliler videoyla ilgili konuşuyorlar ve ondan ulusal bir gurur kaynağı olarak söz ediyorlar.'' Belki de burada Gangnam stiliyle ilişkilendirilebilecek birşeyler vardır.


Çevirinin orjinali olan metin Max Fisher tarafından www.theatlantic.com adlı sitede '' Gangnam Style, Dissected: The Subversive Message Within South Korea's Music Video Sensation '' adıyla yayınlanmıştır. Çeviri yeni çevirmen yazarımız özlemshi tarafından hazırlanmıştır ^^

Kış döneminde bloga yapılacak yeni eklemeler arası birkaç çeviri projesi var bu konuda bu postta dipnot olarak çevrilmesini istediğiniz haber, röportaj ve dizi-film istekleri için bana blogdan yada twitter'dan bana ulaşabilirisiniz. Makul istekler karşısında isteklerinize karşılık vermeye çalışırız ^^

35 yorum:

 1. kore kültürü ya da bize sunduğu hayali zevklere doyunca akıl başa geliyor önce elemeye başlanıyor sonra da izlediğini neden izlediğini sorgular buluyor ve işte nihai sona eriyor materyelizmin peri masalına bulanmış hali allı pullu sunulmuş bizlerde aç kurt gibi üşüşüp yemişiz. bir süredir düşündüklerimin ironisi gibi bu klip iyi oldu düşünmeye hazır beyinlere bir örnek sundu. içki masaları marka sevdası elden düşmeyen pudralı sanal kadınlar ve fit erkekler gerçek dünya bu kadar photoshop değil hani. güzel bir yazı eline sğlık.

  YanıtlaSil
 2. @tarih84 Haklısın Hande bende bazen izlerken acaba nefsime yenik düşüp sadece görüntülerimi takip ediyorum diyodum. Psy amca bize çaktırmadan bu nefsine yenik düşenlere bakış açısı viral yollarla anlatmış.. Yinede her eleştiriye ve klibin reel amacına rağmen Koreliler bu populariteden çok memnun. Garip :)

  YanıtlaSil
 3. Çünkü Koreliler işin özünü hala ayamadılar popüleritesindeler her adımları gibi.

  YanıtlaSil
 4. benim video dan yeni haberim oldu müziği itici buldum ama akılda kalıcı olduğu kesin neden bu kadar popüler olduğunu da anlamadım . sözlerini bilmediğimden ve göndermeleri de anlayacak kadar bilgim olmadığından saçma gelmişti fakat yazı sayesinde benim gibi bu kore popülerliğine kızan insanlar olması hoşuma gitti. materyalizm ve tüketim çılgınlığı koreliler dizilerinde bile o kadar dış görünüşçü , gösteriş meraklısı ki sinir olmamak elde değil. bazı fikirleri konunsunda beni deli ediyorlar ne yazık ki bu dünyada bir tek onlar değil bütün insanlık böyle tüketim çılgınlığına kapılmış ,zenginlik meraklısı milyonlar 2 dolara ramen yiyip 6 dolara kahve içmek nedir ya . ve onlara özenen milyonlar var . ülkemizde bile gece gündüz onları izleyip kendilerini var olmayan bir dünyaya hapsetmiş bir sürü insan var. izlemeye karşı değilim bende izliyorum da her şeyin bu kadar abartılmış olması sinir bozucu. gençlerin bu rüyadan ne zaman uyanacaklarını merak ediyorum. sanal sahte kore rüyasına iyice uyuz olduğumdan bir sürü şey yazdım kusuruma bakmayın ehe he :)

  YanıtlaSil
 5. Ne kusuru yorumlarınızın her kelimesi çok değerli :) Kore dizilerinde güzellik ve para takıntısı çok fazla ve mesela çirkin kız olarak lanse edilne başrol kızı bile dünya güzeli :) Materyalizmden ödün vermiyorlar ^^

  YanıtlaSil
 6. bu akşam show kulüp magazini ziledim aklımı kaçıracaktım cehalet diz boyu PSY videosunu koymuşlar ve şöyle dediler Güney Kore'nin AJDAR'ı işte bu kadar anlıyorlar.

  YanıtlaSil
 7. Bahsettiğin gibi oldukça emek isteyen bir post olmuş. Gangnam style şarkısı ve klibi bende istediği etkiyi yaratamasa da bu yazıyı okuduktan sonra PSY'e karşı bakış açım fena değişti.

  Klibindeki detaylara bakmak yerine (zira çok renkli ve saçmaydı) şarkıyı dinlemeyi tercih ettiğim için pişmanım.
  Oldukça yaratıcı bir eleştiri örneği kullanmış ve maalesef hala anlaşılamamış gibi görünüyor. Emeğine sağlık ^^

  YanıtlaSil
 8. @tarih84 Kore'de çok saygı duyulan birisi kendisi aslında. Tabi bu yazı gibi araştırmaya gerek duymuyor magazin eşrafı. Birşeyleri basit tanımlarla basite indirgemek nekadarda kolay geliyor onlara. İbrahim Tatlıses oğlu İdo'ya Berkelee Müzik Okuluna girdiği için gurur duyduğunu haber yapıyolar Psy 'da Berkelee mezunu, artı para dışında yeteneksiz oraya girmek imkansız. Kaldıki Psy askerliğini uzatacak kadar seviyor müziği.

  @Cadı Öyle cadım bazen bazı konular çok uluorta olunca bende üstün körü yan gözle bakıyorum. Oppa Gangnam Style okadar dillendiki ısrarla dinlemedim izlemedim ama geçen bir milyoncuda bile duyunca bi nette araştırma yapınca bu yazıyı buldum. Dedim cahil kalmayalım :)


  Yorumlar onaylı geliyor bana Menopoz Ergen olayında yaşadığım küfür olayından dolayı geç kalıyorsam üzgünüm :(

  YanıtlaSil
 9. ''Kore'de, öğle yemeğinde 2,000 wona (yaklaşık 2 dolar) ramen yiyip sonra da 6,000 wona Starbucks'ta kahve içen kadınlarla ilgili bir şaka yapılır.'' olayina bittim :D :D bu söz bile Kore'nin belli kesiminin içi boş gösterişini açıklıyor. Çok güzel bir yazı olmuş,Psy'den hareketle Kore'denin bir iç yüzünü daha iyice görmüş oluyoruz. Paylaşım ve çeviri için teşekkürler ^^

  YanıtlaSil
 10. demetim süper ötesi bi yazı olmuş canım..klipteki bişeylere göndermelerin olduğunu izleyince farketmiştim ama korece bilmediğimden bu derece derin mevzuların olduğunu düşünmemiştim şahsen..ayrıca her dizi ve filmdeki bu kahve merakı feci dikkatimi dürtükledğinden en ilgimi çeken kısım takdir edersin ki kahve kısmı oldu..:D hatta biraz kötü bir tabir olucak ama bizim buralarda o tip davranışlar sergileyenlere ''ekmek bulamaz yemeye,atla gider wc'ye !! '' derler ki bence bu duruma tam oturdu bu cümlecik.. :D

  nys çok harika bi bilgilendirme oldu..bana 3.bi bakış açısı sağladığı için çok faydalandım.çevirenin ve yazan kişi olarak senin ellerine sağlık canım..^o^

  YanıtlaSil
 11. @çizgili bayankuş Canım zaten birçok Kore'de yaşayan blogger da bunu vurguluyor.. Güzellik ve gösteriş takıntıları yüzünden estetikte burun alana botoks bedava gibi promosyonlara bile gitmişler. Kore mutfağı dünyanın en sağlıklı mutfağı iken şimdi gelen fast food furyası ile yeni nesil obeziteye gidiyormuş.. Bizdeki fast food stili günlük yemek üzerine ama onlarınki tatlı ve kahve olarak dahada zararlı bir şekilde.

  @fndk Ne demek canım :) Kahve olayı benimde gözüme batıyordu. Son yıllarda çekilen bütün dizilerde bir kahve olayı var bariz (:

  YanıtlaSil
 12. Vay be klibi ilk izlediğimde bu kadar derin düşüncelerin altında yatabileceğini zerre düşünmemiştim. Her ne kadar artık klibin gerçek amacını öğrenmiş olsam da eleştirilen hiç bir şeyin değişmeyeceğini düşünüyorum. TR'de ne kadar Koreli görsem zaten kendi ülkelerindeki materyalist yapıdan her şeyin paraya, gösterişe, dış görünüme dayanmasından ve k-dramalarda sunulan toz pembe Kore imajından rahatsızlar ancak bir çoğu o eleştirdikleri vatandaşları gibi davranmaktan da geri durmuyor sanki bu yaşam biçimi beyinlerine kodlanmış gibi hissediyorum.

  Not: GDP'nin %7 sini oluşturuyorsa herhalde 84 milyar dolardır, milyon dolar yazılmış ^^

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Haklsısın Selman.. Uyarın için teşekkürler gerekli düzenlemeyi yaptım uyardığın için teşekkürler ^^

   Sil
 13. Açıkçası kızlarla çok "cool" bir şekilde yürürken üzerlerine köpüğümsü şey (?) fışkırtılan sahnede bir eleştiri yaptığı belliydi ama bu kadarını bilmiyorduk. Psy bu tarz kliplerdeki abartılı hareketleri saçma bulmuş ve dalga geçmiş deyip geçmiştim ama gerçekten yeni nesilin materyalist durumu ile ilgili mesajlar veriyormuş.

  Diziler bir tarafa, bütün o pek yakışıklı oğlanların ve güzel kızların kliplerine bakılınca bariz bir Amerikan stili ve anlamsızca bir gösteriş görmüyor muyuz zaten? Ama hayır, hipnotize olmuş gibi izliyor bunları genç kızlar. Yani alttaki müzik bile değil, iphone'daki o adını bilmediğim eklentiyle seslerini düzeltip kaydetmişler sanki. Onlar dans etsin ve güzel olsun yeter, müzik yapmalarına gerek yok. En azından Amerika'nın popüler kültüründe düzgün birkaç şarkı bulmak mümkündür.

  Tabii kimsenin müzik zevkine laf söylediğim yok ama müziği bile görselleştiriyorlarsa bazı şeyler yanlış gidiyor demektir.

  Ha bir de, dizilerde o huysuz ve ters ama yakışıklı ve zengin tiplere tapılmasından da bıktım artık. Sırf tipi güzel diye, parası var diye. He gülüm böyle devam edin.

  Psy başlattı, biz de ne içimizi döktük be:]

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sanırım biraz oldu.. Korelilerle evli olan Türk kızlarımızdan yada orada yaşamışlardan az-çok materyalist bir toplum olduklarını biliyorduk. Dalga geçilen gülünen böyle bir sansasyonel parçanın altından bunların çıkacağını bende düşünmezdim :)

   Sil
 14. Aklımdan geçenlerin çoğu yukarıdaki yorumlarda yazılmış zaten. Ben de bu kadar derin hiciv içerdiğini bilmiyordum, çeviri ve paylaşım için çok teşekkürler. Çok yardımcı oldu gerçekten.

  Not: PSY asker kaçağı mı yani? o.o Şarkıları banlanmış (ki MOGEF önüne geleni banlıyor pek şaşırmadım) filan? Bunları hiç hiç hiç bilmiyordum..

  YanıtlaSil
 15. @Harmony Bildiğim kadarıyla baya bi kaçmış sonra tutuklanmış..Askerliği yaparken albüm yaptığı içinde ceza almış askerliği uzamış.. Şimdi kaçak değil

  YanıtlaSil
 16. Aslında hem şaşırtıcı hemde şaşırtıcı olmayan bir açıklama ve her haliyle de doğru. Kendi ülkesinin açıklarının farkına varabilen bir insan olması iyi birşey :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Psy farkında ama bizim çakma Koreli'ler şu yazı üzerinden bile ne laflar döndürüyor.. Ben çeviri yaptığım ve Korelilerin söylemlerini çevirdiğim halde daha birkaç yıldır Kore'de yaşayan Türkler bile ahkam kesiyor :(

   Sil
 17. Dünyaya yayılmaya çalışılan Budist kafirlerin icadı bir dansın aslında bir vahşetin yad edilmesi anlamına geldiği ortaya çıktı.

  Maymun hareketlerini andıran dans Antik Çin Satanist Çocuk Kurban Dans Ritüelinden esinlenerek yapılmıştır. Ve bu dansı Koreliler, Japonlar, Vietnamlılar, vb antik Çin torunları yapmaktadır. . Bu dans ki çocukları kurban ederken yaptıkları bir dans çeşididir…

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu tip mesnetsiz söylemler yerine bu yorumu yapabilmek adına geçerli kanıtlarınız olmalı. Şarkının çıkış yaptığı alan Güney Kore hadi deseniz kapitalist adetlerden peki derim ama Güney Kore'de değil dini bir akım Çin'den gelen populer kültür akımları bile tutunamamaktadır. Artı Kore toplumu Japonya, Çin gibi kültürlerle sizn sandığınız kadar içli dışlı değildir. Hem budizm demişsiniz hem Satanizmle ilişkilendirmişsiniz. Tamamen dayanaksız iddialar içeriyor.

   Sil
  2. len budizmde yaşamına son vereceği için bitkileri kökünden koparmak bile yasak, günah. buraya gelip stv, flash tv yorumları yapıyonuz. sigigi.

   Sil
  3. Profile bak Çin'de okuyor Amerika'da yaşıyor bide. :)

   Sil
  4. söyledikleri ikna edici gözüksün diye az önce düzenlemiştir o profili sdkfjhgsdhjf

   Sil
  5. Bizde o göz var mı la skjdhfkjdsf

   Sil
  6. ben her zaman ne diyorum bu mikot çok möbarek insan bak budizmede el atmış.. büyüksün gurumuz D:D:D:

   Sil
  7. He valla haaaleleluyaaa Mikot gururumuz :D

   Sil
 18. Dünyaya yayılmaya çalışılan Budist kafirlerin icadı bir dansın aslında bir vahşetin yad edilmesi anlamına geldiği ortaya çıktı.

  Maymun hareketlerini andıran dans Antik Çin Satanist Çocuk Kurban Dans Ritüelinden esinlenerek yapılmıştır. Ve bu dansı Koreliler, Japonlar, Vietnamlılar, vb antik Çin torunları yapmaktadır. . Bu dans ki çocukları kurban ederken yaptıkları bir dans çeşididir…

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. arkadaşlar kaale almıyoruz arkadaş spam... olmasa bile spam... bizim gözümüzde stv, flah tv spami :DD:D

   Sil
  2. O da bizi kaale almıyo ne yazıyı okumuş ne yorumlarımızı Gangnamı görüp konuyla alakasız spam atıo bize :)

   Sil
 19. Ayy demetcim ciğerim valla benim bile unuttuğum magazin blogunu hatırlamışsın bunu bi işaret olarak kabul ediyom bak taam orayı canlandırma çalışmalarına başlıcam:D Teşkür ettim guzide sözlerine kaç tane oje vercen ona göre düşüncem o konuyu dasdsadsadfsadf

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sen nekadar düşünmüştün deyip pazarlığa ilk adımı atıyom :D

   Sil
  2. aaaaan kız bu yorum yanlış yerde duruyo dasdsafaf

   Sil
  3. aaa bu yorum yanlış yerde duruyo kız dasddadsad

   Sil
  4. Şşşşş çaktırma sjkdfjhsdf

   Sil